Strukturę włosa niszczą niekorzystne warunki atmosferyczne, częste rozjaśnianie i farbowanie, nieumiejętna stylizacja prostownicą lub lokówką, suszenie gorącym powietrzem, tarcie ręcznikiem oraz związywanie kosmyków gumką na noc. Trudno uniknąć wszystkich błędów, ale zabiegi na włosy pomogą je wzmocnić i nawilżyć. Zobacz, jakie zalety i wady mają najpopularniejsze zabiegi regeneracyjne.
Regeneracja włosów – czym jest?
W pielęgnacji włosów chodzi o codzienne działania, które mają zapewnić czystość włosów i ich atrakcyjny wygląd. Natomiast regeneracja dotyczy zabiegów przeprowadzanych raz na jakiś czas w celu wyraźnej i długotrwałej poprawy ich kondycji. Zabiegi służą nawilżeniu, odżywieniu, wzmocnieniu i odbudowie kosmyków.
Najpopularniejsze zabiegi regenerujące włosy wykonywane w salonach fryzjerskich
Profesjonalne zabiegi wykonywane w salonach fryzjerskich sprawiają, że włosy odzyskują zdrowie. Są to:
Sauna parowa na włosy
To idealny zabieg dla suchych, łamliwych i osłabionych włosów. Regeneruje je, wzmacnia, odżywia i nawilża. Zabieg rozpoczyna się od wymycia włosów i nałożenia maski lub ampułki. Rodzaj preparatu jest dostosowywany do ich kondycji. Następnie trzeba usiąść pod urządzeniem przypominającym fryzjerską suszarkę, które wytwarza parę wodną o temperaturze 40 stopni Celsjusza. Pod wpływem ciepła i wilgoci otwierają się łuski włosa, co ułatwia wchłanianie składników odżywczych. Zaleca się serię 4-5 zabiegów wykonywanych w tygodniowych odstępach.
Keratynowe prostowanie włosów
Keratynowe prostowanie sprawdza się na rozjaśnianych, farbowanych, puszących się, trudnych do ujarzmienia i zniszczonych kosmykach. Wzmacnia cebulki włosów. Podczas zabiegu wykorzystuje się naturalną keratynę, która jest białkiem budującym włosy. Specjalny preparat rozprowadza się na całej długości włosów i wtłacza w nie przy pomocy prostownicy lub żelazka fryzjerskiego. Keratyna wnika do środka i wypełnia wnętrze włosa, przywraca pasmom miękkość, elastyczność oraz blask. Efekt utrzymuje się 3-5 miesięcy, a najlepiej widoczny jest na włosach cienkich.
Rekonstrukcja włosów Joico
Siła działania rekonstrukcji włosów Joico K-Pak polega na synergii czterech produktów. Podczas zabiegu wykorzystuje się dwie opatentowane technologie: Bio-Advanced PeptideTM i QuadramineR Complex. Pierwsza z nich regeneruje łańcuchy peptydowe, a druga zastępuje naturalną keratynę dzięki zestawowi 19 aminokwasów. Aby składniki dobrze się wchłaniały, w pierwszej kolejności niezbędne jest umycie włosów przy użyciu szamponu oczyszczającego. Pod wpływem zabiegu włosy stają się gładkie, miękkie i lśniące. To świetne rozwiązanie w przypadku rozdwajających się końcówek.
Zabiegi na podczerwień
Profesjonalne zabiegi na włosy mogą być wykonywane przy pomocy pielęgnicy, czyli prostownicy emitującej podczerwień oraz ultradźwięki. Fryzjer zaczyna od umycia włosów, a następnie nakłada na pasma preparat odżywczy, który wnika w głąb włosa. Promieniowanie podczerwone stymuluje powstawanie nowych połączeń aminokwasów, a fale ultradźwiękowe zapewniają lepszą penetrację jego struktury. Zabieg dogłębnie regeneruje włosy i zwiększa odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nie powinien być wykonywany częściej niż trzy razy w miesiącu.
Botoks na włosy
Botoks na włosy jest bezinwazyjną metodą odbudowy zniszczonych włosów. Nazwa zabiegu wiąże się z faktem, że wykorzystuje się do niego strzykawkę. Spokojnie! Nie jest potrzebna do nakłuć, lecz do równomiernego rozprowadzenia preparatu. Odżywczy preparat bazuje na całkowicie naturalnych składnikach. Zawiera np. kolagen, a także wiele cennych witamin oraz minerałów, które przenikają strukturę włosa. To bomba witaminowa, której nigdy nie dorówna zastosowanie nawilżającej odżywki w warunkach domowych.
Inne zabiegi regeneracyjne na zniszczone włosy
Warto sprawdzić również, jak działają inne zabiegi na włosy, takie jak:
Regeneracja Olaplex
Olaplex naprawia uszkodzenia chemiczne, termiczne i mechaniczne w zniszczonych włosach, dzięki czemu te odzyskują zdrowy i piękny wygląd.
Osocze bogatopłytkowe na włosy
Zastosowanie osocza bogatopłytkowego stymuluje porost włosów, dlatego jest coraz bardziej doceniane w leczeniu łysienia.
Światło LED na włosy
Światłoterapia lampami LED jest polecana na wypadanie włosów. Przyspiesza ich wzrost i sprzyja regeneracji skóry głowy.
Zabiegi na skórę głowy
Aby włosy wyglądały zdrowo, warto pomyśleć również o skórze głowy. Zabiegi dedykowane skórze głowy to:
Mezoterapia skóry głowy
Zabieg jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które zaobserwowały u siebie nasilone wypadanie włosów. Mezoterapia skóry głowy polega na aplikacji odpowiedniej kompozycji aktywnych substancji, które wzmacniają cebulki i stymulują włosy do wzrostu.
Peeling trychologiczny
Oczyszczającym szamponem nie usuniesz obumarłych komórek naskórka ani wielu innych substancji. Zrobi to jednak peeling trychologiczny, który skutecznie usuwa również resztki kosmetyków i nadmiar łoju. Oczyszcza ujścia mieszków włosowych i poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu odżywcze i nawilżające składniki kosmetyków lub innych zabiegów lepiej wnikają w cebulki.
Intensywna regeneracja włosów w domu
O kondycję swoich kosmyków zadbasz również domowymi sposobami, chociaż nie zapewniają one tak spektakularnych efektów jak profesjonalne zabiegi regenerujące. Jeżeli Twoje pasma są słabe, łamliwe i przesuszone, spróbuj zastosować maskę z kolagenem. Wybór dostosuj do porowatości Twoich włosów. Przy domowej pielęgnacji ważne, by starannie rozprowadzić preparat na całej powierzchni kosmyków, jednocześnie je czesząc. Aby to zrobić, przyda się dobra szczotka, taka jak Killys Popsy. Jest delikatna dla włosów i doskonale sprawdza się podczas domowych zabiegów. Następnie nałóż foliowy czepek oraz ręcznik i przez 10 minut ogrzewaj głowę suszarką. Stosowanie takiego zabiegu raz w tygodniu poprawi kondycję włosów i ich ogólny wygląd. Do wyboru masz także trzy szczotki, które nasączone odpowiednimi olejami ułatwiają codzienną pielęgnację w zależności od porowatości Twoich włosów: szczotka wzbogacona olejem kokosowym, szczotka wzbogacona olejem z pestek śliwki oraz szczotka wzbogacona olejem z pestek malin.