W dzisiejszych czasach makijaż stał się nieodłącznym elementem codzienności wielu kobiet. W subtelny sposób pozwala podkreślić urodę, ukryć mankamenty i niedoskonałości skóry, a także uwypuklić atuty. W zależności od sytuacji istnieją różne rodzaje makijażu, które będą się różnić między sobą intensywnością, zastosowaniem różnych kosmetyków i kolorów. Jaki makijaż sprawdzi się na co dzień do pracy, a jaki w przypadku ważnej uroczystości rodzinnej czy spotkania biznesowego? Czym różni się makijaż sceniczny od kamuflażu? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Uniwersalne reguły makijażu
Wyróżniamy kilka stałych zasad, które obowiązują przy wykonywaniu właściwie każdego rodzaju makijażu. Przede wszystkim make-up powinien być dobierany indywidualnie do potrzeb, charakteru, stylu i cery danej osoby. Choć należy mieć na uwadze obowiązujące trendy, makijaż powinien być też dobrze dobrany, podkreślać rysy twarzy kobiety i ukrywać mankamenty. Źle dopasowane odcienie kosmetyków zniszczą cały efekt niezależnie od tego, jak perfekcyjnie zrobisz makijaż. Kolejną ważną zasadą, o której warto pamiętać, jest “mniej znaczy więcej”. Niewiele jest okazji, przy których za mocny, przesadzony makijaż będzie się sprawdzać. Niepasujący do typu urody lub sztuczny make-up będzie wyglądał jak maska i będziesz się w nim źle czuła.
Rodzaje pędzli do makijażu – jaki mają wpływ na ostateczny efekt?
Pędzle do makijażu są jak narzędzia artysty. Im lepiej takie akcesoria do makijażu odpowiadają naszym potrzebom, im bardziej są wyspecjalizowane i wyższej jakości, tym lepszy efekt można osiągnąć. Warto mieć pod ręką kilka rodzajów pędzli, dzięki którym możliwe jest precyzyjne nałożenie poszczególnych kosmetyków. Oczywiście możliwa jest drobna modyfikacja ich przeznaczenia, ale powinno to być robione świadomie. Nieodpowiedni kształt i rozmiar pędzla mogą znacząco utrudnić malowanie.
Łatwiej ma się sprawa z gąbeczkami do makijażu – te są w miarę uniwersalne, a różnić się mogą kolorem, kształtem lub gęstością. Używa się ich, aby równo rozprowadzić kosmetyki na twarzy. Nasza gąbeczka z jednym końcem obłym, a drugim ostro zakończonym pozwala na rozprowadzenie kosmetyków nawet w trudno dostępnych miejscach (np. przy oczach czy zewnętrznych kącikach ust), co powala na perfekcyjne wykonanie makijażu. Do tego jest eko, bo w 100% biodegradowalna!
Czym się różni makijaż okolicznościowy od wieczorowego?
W gruncie rzeczy makijaż wieczorowy to rodzaj makijażu okolicznościowego. Przy jego wykonywaniu bierze się pod uwagę to, jak będzie się prezentował w sztucznym świetle lub w blasku świec, stąd używa się mocniejszych, bardziej nasyconych barw. Można sobie tu także pozwolić na odrobinę szaleństwa i w zależności od okazji zastosować takie dodatki, jak sztuczne rzęsy czy brokat. Makijaż powinien być dopasowany do kreacji i stylu imprezy, a także być trwały i doskonale prezentować się przez cały czas, np. całą noc.
Najpopularniejsze rodzaje makijażu
W zależności od sytuacji makijaż może znacząco się różnić. Inaczej będziemy wyglądać na balu karnawałowym, inaczej podczas rodzinnej uroczystości, jeszcze inaczej podczas spotkania biznesowego czy wystąpień telewizyjnych. Ponadto duże znaczenie ma pora roku, pora dnia, rodzaj światła, który będzie nam towarzyszyć. Liczy się także styl i charakter danej osoby, rodzaj cery i panujące trendy.
Jakie są najpopularniejsze typy makijażu?
Makijaż dzienny – postaw na wydobycie atutów
Makijaż dzienny to najbardziej popularny rodzaj makijażu, ale jego wygląd będzie zależał od różnych czynników, takich jak styl i osobowość danej osoby, rodzaj cery, kształt poszczególnych części twarzy. Niektóre osoby dobrze czują się na co dzień w mocnym makijażu, inne wolą postawić na delikatność i subtelność. Często makijaż dzienny zależy również od pory roku. Latem wybiera się jaskrawe barwy, zimą ciemniejsze i stonowane.
Makijaż wieczorowy/okolicznościowy – propozycja na wyjątkowe okazje
Makijaż okolicznościowy sprawdzi się w przypadku różnych ważnych wydarzeń, np. na wesele, chrzciny, komunię, imprezę firmową. To makijaż pasujący do fryzury i stroju, powinien być trwały i wytrzymały, a ponadto tak samo dobrze wyglądać zarówno w świetle dziennym, jak i sztucznym. Jego najważniejsze cechy charakterystyczne to mocno podkreślone usta lub oczy. Warto także użyć różu do zarysowania kości policzkowych.
Makijaż sylwestrowy/karnawałowy – efektowny i szalony
Najodważniejszy rodzaj makijażu wieczorowego, który pozwala nam zaszaleć i eksperymentować z całą paletą barw. To makijaż fantazyjny, w którym główną rolę odgrywają usta, zazwyczaj wyraziste i jaskrawe (np. czerwone) oraz mocno podkreślone oczy. Powinien przyciągać uwagę, pasować do stroju, a przede wszystkim być trwały i utrzymywać się przez cały czas trwania imprezy.
Makijaż ślubny – dobrze wygląda na żywo i na zdjęciach
Makijaż ślubny to trudny do wykonania typ makijażu. Stanowi połączenie makijażu dziennego, fotograficznego i wieczorowego. Powinien być zarówno delikatny, świeży jak i wytrzymały oraz wodoodporny. Ważne, by komponował się z fryzurą i suknią panny młodej. Zazwyczaj używa się jasnych, pastelowych kolorów z delikatnym efektem rozświetlenia, zwłaszcza w okolicach oczu. Czasem dobrym pomysłem są także sztuczne rzęsy. Makijaż ślubny powinien być idealnie dopasowany do typu urody panny młodej, podkreślać jej styl i osobowość. W żadnym razie nie powinien kreować głównej bohaterki na zupełnie inną osobę. Jeśli panna młoda nie jest pewna, w jakich kolorach będzie wyglądać najpiękniej, warto aby wcześniej wykonała makijaż próbny.
MAKIJAŻ BIZNESOWY – dodaje pewności siebie
Poważny, stonowany makijaż może dodać pewności siebie. Makijaż biznesowy powinien od początku do końca współgrać z osobowością kobiety. Raczej nie ma tu miejsca na intensywne, jaskrawe kolory. W zależności od charakteru dobrze sprawdzą się zarówno delikatnie pomalowane powieki, jak i smokey eyes. Podobnie w przypadku ust. Czasem wystarczy błyszczyk, a czasem można postawić na mocniejsze podkreślenie warg szminką. Warto mieć także na uwadze, że makijaż taki musi świetnie prezentować się w naturalnym oraz w sztucznym świetle.
Makijaż fotograficzny
Tu wszystko zależy od tego, jaka jest tematyka sesji fotograficznej. Make-up powinien być dostosowany do okazji, odpowiednio podkreślać twarz i jej atuty. Z racji użycia lamp, rzadko używa się tu jaskrawych czy rozświetlających kosmetyków. Poprzedzony jest często makijażem próbnym dla sprawdzenia efektów i kolorystyki.
Makijaż teatralny/telewizyjny
Makijaż sceniczny czy teatralny to przykłady rodzajów makijażu, gdzie wymagane jest maksymalne krycie za pomocą podkładu, dzięki czemu w świetle mocnych barw skóra będzie wyglądać idealnie. Makijaż sceniczny może być również fantazyjny i całkowicie zmieniać wygląd twarzy danej osoby. Wszystko zależy od tego, jaką rolę ma do odegrania. Od tej zasady odrobinę odbiega profesjonalny makijaż telewizyjny, który wymaga zazwyczaj jednej tonacji kolorystycznej i naturalnego wyglądu.
Makijaż kobiet dojrzałych
Jeden z trudniejszych rodzajów ze względu na zmarszczki i niedoskonałości twarzy, które pojawiają się wraz z wiekiem. Wymaga precyzji, staranności i doświadczenia, ale dzięki kilku zabiegom można optycznie podnieść powieki, które straciły elastyczność, zakryć niedoskonałości cery i napiąć oraz wygładzić twarz. Ważnym kosmetykiem jest tu podkład. Powinien być lekki, najlepiej w formie fluidu. Przyda się także rozświetlający korektor i róż, ponieważ dają efekt odmładzający. Jeśli chodzi o makijaż oczu, warto stosować jasne, matowe lub półmatowe cienie.
Makijaż permanentny
Od pewnego czasu jest to bardzo popularna sztuka makijażu. To rodzaj tatuażu, który nie przekracza granicy naskórka i dotyczy głównie okolic oczu – brwi i rzęs, lub ust. Świetnie sprawdzi się w przypadku osób noszących okulary lub często korzystających z basenu. Co bardzo ważne, powinien być wykonywany przez profesjonalistę. Dobrej jakości makijaż permanentny utrzymuje się nawet do pięciu lat.
Kamuflaż
Kamuflaż to szczególny przypadek makijażu, często nazywany medycznym. Polega na ukryciu trwałych zmian, takich jak poparzenia czy blizny. Ten typ makijażu dobierany jest pod indywidualne potrzeby danej osoby; często jest to forma makijażu permanentnego.