W naturalnej pielęgnacji włosów wykorzystuje się cenne właściwości roślin. Możesz stosować naturalne składniki do samodzielnego wytwarzania kosmetyków lub kupować gotowe bez silikonów, konserwantów i innych sztucznych substancji, takich jak SLS lub SLES. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących ekologię i pragnących zadbać o włosy bez zbędnego obciążania ich chemią. Jeżeli zależy Ci na skutecznej regeneracji włosów farbowanych i zniszczonych, naturalna pielęgnacja również jest dla Ciebie. Poznaj jej tajniki.
Domowe sposoby na włosy
W codziennej pielęgnacji włosów sprawdzają się domowe sposoby. Na początek kilka porad, które sprzyjają utrzymaniu atrakcyjnego i zdrowego wyglądu pasm bez dużego wysiłku z Twojej strony.
Regularnie podcinaj końcówki
Rozdwojone końcówki włosów nie będą Twoim problemem, jeżeli będziesz je systematycznie podcinać, najlepiej co 2-3 miesiące. Ta prosta czynność poprawia kondycję włosów i sprawia, że wyglądają na zdrowsze i bardziej zadbane.
Dobierz odpowiedni szampon
Do mycia włosów używaj szamponu odpowiedniego do ich stanu, ale weź też pod uwagę, czy będzie służył skórze głowy. W ten sposób unikniesz problemów z przetłuszczaniem się włosów i łupieżem. Naturalne szampony nie zawierają substancji drażniących, dlatego stanowią najlepszy wybór. Kosmetyk spłucz letnią wodą.
Używaj naturalnych maseczek i odżywek do włosów
Naturalne odżywki i maski wygładzają pasma, nadają im sprężystość oraz blask. Możesz skorzystać z produktów, które masz w kuchni lub kupić gotowy kosmetyk. Maskę najlepiej trzymać 20-30 minut. Owiń głowę folią, nałóż ręcznik i podgrzej lekko suszarką – wtedy składniki odżywcze mają większą szansę wniknąć do wnętrza włosa.
Płucz włosy wodą z cytryną
Po umyciu włosów warto dodatkowo spłukać je chłodną wodą z sokiem z cytryny. Taki zabieg reguluje ich pH i domyka łuski, a w efekcie przywraca im naturalny blask.
Susz włosy najlepiej bez suszarki lub używaj zimnego nawiewu
Gdy umyjesz włosy, najlepiej zostaw je, aby same wyschły. Jeżeli nie masz takiej możliwości, użyj chłodnego nawiewu, który przypomina naturalny wiatr. Dzięki temu włosy nie stracą wilgotności i nie ulegną przesuszeniu.
Zmieniaj fryzurę
Wiązanie włosów przy pomocy gumki napina skórę głowy, przez co cebulki włosów mogą ulegać uszkodzeniu, a to wpływa na wypadanie włosów i pogorszenie ich kondycji. Dlatego zostaw je czasem rozpuszczone lub zepnij klamrą.
Uważaj, jak i czym czeszesz włosy
Rozczesywanie włosów nie powinno naruszać ich struktury, dlatego wybieraj grzebienie i szczotki dobrej jakości. Zyskasz pewność, że pasma nie zostaną uszkodzone i nie będą się elektryzowały. Szczotka Killys Popsy jest delikatna dla włosów – ma szeroko rozstawione szpilki, a wyjątkowy, pasujący do ręki kształt ułatwia czesanie. Włosy rozczesuj delikatnie zaczynając od końcówek i wyżej, aż do nasady.
Naturalne kosmetyki do włosów
Kosmetyki naturalne zawierają składniki pozyskiwane z roślin lub minerałów. W procesie produkcji nie przetwarza się ich w ogóle lub w minimalnym stopniu. Przy wyborze produktów sklepowych zwróć uwagę, czy oprócz głównego składnika naturalnego nie ma dodatkowo związków syntetycznych. Niestety producenci czasem naginają prawdę. Jeśli chcesz mieć kontrolę nad składem kosmetyku, najlepiej zrób go samodzielnie. Pamiętaj tylko, że takie produkty mają krótki termin przydatności i trzeba je szybko zużyć.
Przykłady naturalnej pielęgnacji włosów
Naturalna pielęgnacja włosów to poszukiwanie kosmetyków właśnie w naturze. Okazuje się, że bardzo przydatne są oleje roślinne, ale nie te kuchenne, bo nie są one odpowiednio oczyszczone. Dlatego właśnie warto stosować specjalne oleje kosmetyczne. I tak, olej kokosowy zmniejsza łamliwość włosów, nadaje im sprężystość i połysk. Olejek arganowy jest nazywany płynnym złotem Maroka – przeciwdziała wypadaniu włosów, odżywia je i wygładza. Olej migdałowy z kolei zapobiega nadmiernej utracie wody i przez to pośrednio wpływa na nawilżenie włosów. Również inne olejki sprawiają, że włosy stają się mocniejsze i bardziej błyszczące. Musisz wyszukać odpowiedni dla siebie albo znaleźć w drogerii idealny dla Twoich włosów, gotowy mix.
Olejowanie włosów na sucho
Olej dobrany do potrzeb włosów nałóż na suche włosy, ale przedtem ogrzej go w dłoniach. Możesz też posmarować nim skórę głowy. Zostaw na 30 minut i zmyj. W przypadku suchych i zniszczonych włosów warto zostawić go na całą noc. Nałóż czepek lub folię i owiń głowę ręcznikiem. Do usunięcia kosmetyku czasem potrzebne jest kilkukrotne umycie włosów szamponem.
Olejowanie włosów na mokro
Olejowanie na mokro wymaga po prostu zmoczenia włosów przed nałożeniem olejku. Po odciśnięciu nadmiaru wody rozetrzyj olejek na całej długości włosów, całość owiń folią i ręcznikiem. Najlepsze efekty uzyskasz, zmywając go dopiero po 2 godzinach, najlepiej ciepłą wodą.
Domowe maseczki i odżywki do włosów
Nie tylko olejki w czystej postaci wzmacniają włosy. Na przykład w jajkach kryje się bomba witaminowa, dlatego wszelkie maseczki jajeczne nawilżają kosmyki i je regenerują. Glinka zielona jest doskonała, gdy chodzi o włosy ze skłonnościami do przetłuszczania. Reguluje pracę gruczołów łojowych i łagodzi podrażnienia skóry głowy. Ekstrakt z imbiru z kolei stymuluje porost włosów. Poniżej kilka zastosowań innych produktów naturalnych.
Maseczka przywracająca włosom blask
1 l wody
100 ml soku jabłkowego
100 ml octu jabłkowego
10 ml oleju rycynowego
Wymieszaj wszystkie składniki i nałóż na umyte włosy. Zostaw na 15-20 minut i spłucz wodą.
Maseczka wzmacniająca włosy
1 łyżka mielonej kawy
1 łyżka miodu
1 łyżka oliwy z oliwek
Mieszaj składniki, aż powstanie gładka masa. Nałóż na całej długości włosów na co najmniej 30 minut. Spłucz i użyj szamponu.
Płukanka regulująca wydzielanie sebum
3/4 l wody
1 łyżka skrzypu polnego
1 łyżka tymianku
1 łyżka mięty
1 łyżka szałwii
Zioła wymieszaj i zalej wrzątkiem. Po ostudzeniu polej włosy i wgnieć w nie zioła. Zostaw na 30 minut. Spłucz wodą.
Odżywiaj włosy od środka
Włosy potrzebują odpowiedniego wsparcia przede wszystkim od wewnątrz, dlatego w jadłospisie powinny zagościć minerały takie jak cynk, miedź, żelazo, magnez oraz witaminy A, B, C, E i biotyna. Nie powinno też zabraknąć białka oraz kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Zawierają je: zielone warzywa, orzechy i migdały, jajka, rośliny strączkowe, tłuste ryby morskie, pieczywo pełnoziarniste i zboża oraz banany.
Aby zobaczyć wyraźną zmianę w postaci mocnych, gęstych i sprężystych włosów, warto wspierać się suplementami. Wybieraj preparaty zawierające skrzyp polny, pokrzywę, sproszkowane pędy bambusa, a także witaminy i mikroelementy wymienione powyżej.