Wiele osób marzy o długich i gęstych włosach, ale często w końcu traci cierpliwość, bo na takie kosmyki trzeba nie tylko czekać, ale też w międzyczasie odpowiednio o nie dbać. Nie zniechęcajmy się jednak. Wystarczy stosować się do pewnych zasad oraz wykazać odrobinę systematyczności i wytrwałości. Co dokładnie robić? W tym artykule udowadniamy, że długie i lśniące włosy mogą stać się już wkrótce Twoją wizytówką i pokazujemy, że ich zapuszczanie wcale nie jest tak trudne!
Jak zapuścić włosy, czyli cykl wzrostu włosa w pigułce
Zacznijmy od podstaw, czyli budowy włosa. Najprościej rzecz ujmując sam włos składa się z części, którą widzimy na zewnątrz i z cebulki, która znajduje się pod skórą, a do której organizm dostarcza substancje odpowiedzialne za wzrost włosów. Co z tego wynika? Że aby mieć zdrowe i długie włosy musimy zadbać o wszystkie elementy: włosy, cebulki oraz skórę głowy.
Ile czasu potrzeba, żeby zapuścić włosy? Tu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Nie ma standardowej reguły dla wszystkich, a lekarze zajmujący się włosami (trycholodzy) przyjmują, że włosy rosną średnio 0,35 milimetra dziennie, czyli około 1 centymetra miesięcznie. Wpływa na to wiele czynników, takich jak indywidualne predyspozycje, dieta, pielęgnacja włosów, klimat, słońce czy ogólna kondycja organizmu. Czy zatem odgórnie jesteśmy skazani na krótkie włosy i nic nie możemy z tym zrobić? Otóż nie! Jest kilka sposobów, które mogą przyspieszyć porost włosów.
Jak szybko zapuścić włosy z krótkich?
Właściwa pielęgnacja wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu i pozytywnie wpływa na ich proces zapuszczania. Co dokładnie możemy zrobić?
Suplementy wspomagające zapuszczanie włosów i zdrowa dieta
Zacznijmy od zadbania wewnętrznego. Nasze włosy to głównie proteiny (ok. 80%), a więc zbilansowana dieta może pozytywnie przyczynić się do porostu włosów oraz widocznie je wzmocnić. Najkorzystniej na przyspieszenie porostu włosów wpływają witaminy z grupy A, B, D i E i to pokarmy i suplementy je zawierające powinniśmy przede wszystkim spożywać. Pozytywnie na kondycję włosów wpływają również cynk i selen, a także biotyna, które wzmacniają strukturę włosów i zapobiegają ich nadmiernej łamliwości. Poruszając ten temat, nie możemy również zapominać, jak ważne jest odpowiednie nawadnianie naszego organizmu. To także ma ogromny wpływ na porost włosów.
Jak zapuścić długie włosy? Zadbaj o skórę głowy!
Kolejnym etapem poprawy kondycji włosów – co bezpośrednio przekłada się na ich wzrost – jest zadbanie o skórę głowy. Jak to zrobić? Najlepszym wyjściem będzie wybieranie kosmetyków odpowiednich do naszej skóry. Odpowiednia pielęgnacja, w tym szampon serwujący skórze głowy zastrzyk witamin i mikroelementów, nie tylko wzmocni cebulki włosów, ale także stworzy odpowiedni “grunt” do zapuszczania włosów. Aby pobudzić mieszki włosowe, możemy także zdecydować się na masaż skóry głowy lub wcierki (np. z papryczką, z bursztynem). Sprawią one, że włosy będą rosły szybciej, będą w dobrej kondycji, a wzmocnienie skóry głowy zapobiegnie nadmiernemu wypadaniu włosów.
Jak często podcinać włosy przy zapuszczaniu?
Aby włosy lepiej rosły, potrzebna jest nie tylko świadoma pielęgnacja, ale także przycinanie końcówek włosów. Zaleca się, aby robić to minimum co 2-3 miesiące. Zniszczone czy rozdwojone końcówki wpływają na całą strukturę włosa, osłabiają ją i są hamulcem zdrowego wzrostu. Systematyczne przycinanie końcówek sprawia, że włosy rosną szybciej, a przy tym są zdrowsze i mocniejsze.
Jakie kosmetyki będą najlepsze?
Skórze głowy i samym włosom najlepiej przysłużymy się, stosując dopasowane kosmetyki. Zniszczone i suche włosy potrzebują zupełnie innych kosmetyków niż te, które mają skłonności do przetłuszczania się. Wspomagać wzrost włosów możemy też poprzez odżywki, maski i oleje do włosów, zwróćmy jednak uwagę, żeby nie zawierały siarczanów. Żeby uzyskać piękne i długie włosy nie zawsze trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy na profesjonalne produkty. Domowe sposoby, w tym maseczki i kąpiele wykorzystujące olej lniany, skrzyp czy pokrzywę również poprawiają ich kondycję. Warto również po myciu głowy spłukać włosy zimną wodą. Pomoże to zamknąć łuski włosa i wzmocnić ich strukturę.
A co po myciu?
Dbanie o piękne włosy to jednak nie tylko kosmetyki i dieta. Wiele zależy również od tego, jak się nimi opiekujemy na co dzień. Zacznijmy od suszenia włosów. Przede wszystkim unikamy suszarek używających gorącego, rozgrzanego powietrza. Po myciu najlepiej zostawić wilgotne włosy do samodzielnego wyschnięcia. W żadnym razie nie pocieramy włosów ręcznikiem! Działaniem wysokiej temperatury i pocieraniem niszczymy włosy i osłabiamy ich strukturę.
To samo tyczy się rozczesywania włosów. Nigdy nie róbmy tego na mokro bez odżywki albo preparatu do rozczesywania włosów. Zawsze zaczynamy ich rozdzielanie od końcówek, stopniowo idąc do góry. Staramy się nie szarpać i nie używać za dużo siły podczas czesania. Ma to na celu uniknięcie niepotrzebnego osłabiania i niszczenia włosów. Do czesania powinniśmy używać grzebieni o szerokim rozstawie zęba lub dobrej jakości szczotek do włosów. Szukasz profesjonalnego produktu? Koniecznie sprawdź nasze szczotki, które dostosowane są do różnych rodzajów włosów. Szpilki szczotki Killys Popsy zakończone są delikatnymi kuleczkami, które podczas czesania masują głowę, poprawiając ukrwienie skóry, a jej elastyczny korpus sprawia, że szczotka dopasowuje się do kształtu głowy. Są delikatne dla włosów. Szpilki są szeroko rozstawione, dzięki czemu nie szarpią włosów. Szczotka Popsy świetnie sprawdzi się także do nakładania odżywek.
Unikamy też wszelkich lokówek i prostownic. Jeśli już musimy ich używać, wcześniej zabezpieczamy kosmyki preparatami chroniącymi je przed wysoką temperaturą. Podobnie ma się sprawa z zabiegami chemicznymi na włosach. Rozjaśnianie czy farbowanie niszczy włosy i negatywnie wpływa na wzrost kosmyków.
A więc do dzieła!
Musimy pamiętać, że wzrost włosów i późniejsza ich kondycja nie jest tylko kwestią genów. Wymaga od nas systematycznych i wytrwałych działań. Choć regularne masaże czy podcinanie końcówek wykonujemy rzadziej, to o zdrowe odżywianie i odpowiednią pielęgnację trzeba dbać na co dzień. To gwarancja zdrowego organizmu, skóry głowy, a tym samym szansa na szybkie postępy w procesie zapuszczania włosów.