W pielęgnacji włosów najważniejsze wydają się preparaty zapobiegające ich osłabieniu lub przesuszeniu, a także zapewniające blask, wygładzenie lub podkreślające skręt. Tymczasem zapominamy, że czesanie włosów to codzienna czynność, która znacząco wpływa na ich kondycję. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak zadbać o swoje pasma przy pomocy grzebienia i szczotki.
Dlaczego prawidłowe czesanie włosów jest ważne?
Zanim powiemy, jak czesać włosy, kilka słów o tym, dlaczego warto robić to w prawidłowy sposób. Odżywki i maski nie zregenerują ich, jeżeli każdego dnia będziesz je uszkadzać podczas czesania. Stosowanie niewłaściwej techniki i akcesoriów prowadzi do łamania oraz wyrywania kosmyków, a także rozdwajania się końcówek. Natomiast prawidłowe czesanie włosów pobudza krążenie krwi w skórze głowy, dzięki czemu cebulki są lepiej dotlenione i odżywione, więc włosy szybciej rosną. Przyczynia się również do równomiernego rozprowadzenia sebum, co zapewnia im ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Poza tym bez właściwego rozczesywania włosów nie pozbędziesz się zanieczyszczeń, które gromadzą się na kosmykach i skórze głowy.
Kiedy i jak często czesać włosy, żeby ich nie niszczyć?
Stwierdzenie, że częste czesanie włosów wywołuje ich wypadanie, można włożyć między bajki. W rzeczywistości zapobiega ich plątaniu i pomaga w utrzymaniu elastycznej struktury. Czesanie włosów wydaje się wręcz banalną czynnością, a jednak większość osób wykonuje ją automatycznie i niekoniecznie poprawnie.
Jak często czesać proste włosy?
Proste włosy wymagają codziennego czesania. Możesz to robić na sucho lub mokro. Zarówno cienkie, jak i gęste włosy po przebudzeniu są splątane. Czesanie włosów pozwala na rozprowadzenie sebum, co zapewnia im ochronę przed słońcem i wiatrem przez cały dzień. Wieczorem warto to zrobić, aby nie dopuścić do skołtunienia. Delikatnie przeczesuj włosy również w ciągu dnia, jeżeli mają dużą tendencję do plątania się.
Jak i kiedy czesać kręcone włosy?
Jak czesać kręcone włosy, aby ich nie zniszczyć i zapobiec puszczeniu się? Najlepiej sprawdzi się czesanie po myciu za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Grzebień przyda się również do równomiernego rozprowadzenia odżywki lub maski. Rozczesywanie kręconych włosów warto zacząć od nałożenia kosmetyku, który ułatwi rozplątanie pasm.
Jak prawidłowo czesać włosy?
Niezależnie od tego, czy masz włosy kręcone czy proste, zwracaj uwagę przede wszystkim na to, czego potrzebują. Chociaż wskazane jest czesanie włosów minimum dwa razy dziennie, nie wszystkie tego wymagają. Kręcone włosy najlepiej rozczesywać na mokro, więc jeżeli myjesz je raz na kilka dni, pełne rozczesywanie nie będzie konieczne codziennie. Jeśli jednak masz taką potrzebę, możesz przeczesywać loki sprężystą i zarazem delikatną szczotką KillyS Popsy.
Rozczesywanie włosów wykonuj powoli i delikatnie. Najlepiej podziel je na kilka części i poszczególne pasma przeciągaj grzebieniem, zaczynając od końcówek. Stopniowo przesuwaj grzebień wyżej, aż dojdziesz do ich nasady. Potem przejdź do szczotkowania włosów. Pochyl głowę w dół i lekko przeciągaj szczotkę od skóry głowy po końcówki – taki ruch pobudzi cebulki do wzrostu.
Posiadaczkom gęstych i kręconych włosów polecamy rozpoczęcie czesania włosów od spodu. Zacznij od niedużego spodniego pasma, a całą resztę upnij na czubku głowy. Wyciągaj i rozczesuj stopniowo kolejne warstwy.
Czym czesać włosy?
Jeżeli chcesz mieć piękne włosy, zwróć uwagę na sposób czesania i dobór akcesoriów. Grzebień z szeroko rozstawionymi zębami sprawdza się w wielu sytuacjach i stanowi najlepszą opcję, gdy chcesz rozczesać włosy na mokro. Grzebienie wykonane z drewna mają właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie elektryzują pasm i zapobiegają puszeniu się włosów kręconych oraz suchych. Wersje z tworzywa sztucznego również są dobre i zapewniają idealne rozprowadzenie odżywek, masek i olejków. Podobnie szczotki. Szczotki są też doskonałe do włosów, które trudno się rozczesują (wtedy rozczesywanie praktycznie nie boli). Szczotka ma jeszcze jedną funkcję: zapewnia doskonały, przyjemny masaż, poprawiając ukrwienie skóry. Unikaj za to grzebieni metalowych z ostrymi krawędziami, ponieważ szarpią włosy i je uszkadzają.
Wybór odpowiedniej szczotki do włosów
W codziennej pielęgnacji najlepiej sprawdzają się szczotki z naturalnym włosiem. Ciekawą propozycją jest szczotka z twardego drewna i włosia dzika. Włosie dzika wspiera strukturę włosów, ponieważ jest zbudowane z keratyny. Do włosów kręconych przyda się szczotka pneumatyczna, która dopasowuje się do kształtu głowy. Do wszystkich rodzajów włosów nadaje się szczotka z nylonowymi szpilkami, taka jak Killys Popsy. Natomiast modelowanie włosów wymaga użycia szczotki okrągłej.
Jeżeli stosujesz preparaty zapobiegające plątaniu włosów, szczotka nasączona olejkiem ułatwi Ci pielęgnację. Do wyboru są wersje szczotek do włosów o różnej porowatości, np. ciekawą opcją jest szczotka wzbogacona olejem z malin do włosów wysokoporowatych.
Jak czesać włosy krok po kroku
Zobacz poniższą instrukcję, jak czesać włosy, a skutecznie zadbasz o ich kondycję:
Użyj odpowiedniego kosmetyku ułatwiającego rozczesywanie włosów, szczególnie jeżeli zamierzasz rozczesywać je na mokro. Delikatnie przeczesuj włosy palcami.
Skorzystaj z grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami i zacznij rozczesywanie włosów od końcówek. Potem rozczesuj partie powyżej.
Gdy rozczeszesz włosy do samej nasady, dopiero wtedy przesuń grzebień przez całą długość pasm.
Na koniec uczesz lub wyszczotkuj włosy szczotką – w kierunku, w jakim zamierzasz je ułożyć.
Jak czesać włosy po umyciu?
Staraj się nie rozczesywać mokrych włosów szczotką (zwłaszcza gdy nie masz pod ręką odżywki lub preparatu do rozczesywania), ponieważ istnieje możliwość, że uszkodzi ona strukturę włosów. Sięgaj po grzebienie mające szeroko rozstawione zęby. W przypadku kołtunów nałóż na wilgotne włosy odżywkę – dobrze rozprowadza ją po włosach szczotka Killys Popsy. Do dokładnego rozdzielenia pasm możesz jeszcze dodatkowo użyć grzebienia. Gdy włosy podeschną, do woli używaj szczotki.
Jak czesać włosy na noc?
Podczas snu włosy ocierają się o poduszkę, co prowadzi do uszkodzeń mechanicznych. Z tego względu na noc możesz spinać włosy, ale nie w ciasno upiętego kucyka. Najlepszą opcję stanowi luźny warkocz lub koczek na czubku głowy spięte miękką, materiałową gumką.