Każdy, kto zgłębiał sztukę nakładania makijażu wie, że czasem ilość nałożonych kosmetyków, może dać efekt przytłoczenia. W takim wypadku konieczny jest zabieg, dzięki któremu skóra stanie się rozświetlona, pełna blasku i promienna. Jak tego dokonać? Z pomocą przychodzi rozświetlacz! Jak go prawidłowo dobrać? Gdzie nakładać rozświetlacz, by uzyskać jak najlepsze rezultaty? Czego unikać? Podpowiadamy.
Co to jest rozświetlacz i dlaczego jest ważny w makijażu
Rozświetlacz do twarzy to kosmetyk, który zawiera w składzie pigmenty rozpraszające światło. Odpowiednie nakładanie rozświetlacza ma doprowadzić do wykonturowania twarzy, podkreślić rysy twarzy i wywołać efekt promiennej cery. Ponadto odmładza rysy, ukrywa zmęczenie i sprawia, że cera ma zdrowy blask i wygląda naturalnie.
Rodzaje rozświetlaczy
Rozświetlacz do twarzy jest nie tylko efektowny, ale także łatwy w obsłudze. Sprawdzi się do każdego typu cery i mogą go używać również te osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z makijażem. Jakie rozświetlacze są dostępne na sklepowych półkach?
rozświetlacz w kamieniu;
rozświetlacze sypkie;
rozświetlacz w płynie;
rozświetlacz w sztyfcie.
Akcesoria niezbędne do aplikacji rozświetlacza
Chcąc prawidłowo zaaplikować rozświetlacz niezbędne mogą się okazać profesjonalne akcesoria. Choć rozświetlacz do twarzy w sztyfcie występuje w formie grubego, miękko rysującego rysika, to te w formie sypkiej lub w kamieniu wymagają użycia dobrego, dedykowanego pędzla z syntetycznego włosia. Świetnie sprawdzi się puszysty pędzel Bubble Brush. Jego wyprofilowany kształt i miękkie włosie ułatwią podkreślenie kości policzkowych, dzięki czemu uzyskasz naturalny efekt. W przypadku kosmetyku w płynie, taki rozświetlacz najlepiej nakładać przy pomocy gąbeczki. Umożliwi to precyzyjne i równomierne nałożenie produktu w trudno dostępnych rejonach twarzy.
Punkty strategiczne na twarzy
Chcąc uzyskać pożądany efekt przy nakładaniu rozświetlacza można odrobinę poszaleć. Dzięki rozświetlaczowi można ukryć zmęczenie, a sama skóra będzie przyciągać wzrok zdrowym wyglądem. Dodatkowo można optycznie wyszczuplić wybrane partie twarzy i subtelnie wyeksponować atuty.
Kości policzkowe
Kości policzkowe są najczęściej podkreślaną za pomocą rozświetlacza częścią twarzy. Aplikując produkt nadajesz policzkom lekkiej wypukłości, a cerze świeżego wyglądu. Efekt można lekko wzmocnić poprzez zastosowanie bronzera lub różu.
Łuk kupidyna
Jeśli chcesz optycznie powiększyć usta, nałóż na łuk kupidyna niewielką ilość rozświetlacza. Pozwoli to dodać ustom objętości i subtelnie je wykonturować. Uważaj jedynie, by nie nałożyć zbyt dużo produktu. Może to doprowadzić do uzyskania nieestetycznego efektu spoconej twarzy.
Wewnętrzne kąciki oczu
Chcąc optycznie powiększyć oczy możesz odrobinę rozświetlacza zaaplikować w wewnętrzny kącik oka. Dzięki temu oko wydaje się być większe, a cienie pod oczami mniej widoczne. Dodatkowo efekt rozświetlenia podkreśla kolor i piękno zastosowanych cieni do powiek.
Nos i czoło
Nałożenie rozświetlacza na nos może sprawić, że będzie wydawał się węższy i zgrabniejszy. Pamiętaj, że najlepiej aplikować kosmetyk cienką linią na całej długości lub jedynie na czubek nosa. Boki nosa warto natomiast wyszczuplić bronzerem. Rozświetlacza można użyć ponadto do rozświetlenia całej twarzy. W tym celu produkt należy nałożyć za pomocą pędzla na środek czoła, co pozwoli rozproszyć światło padające na skórę, a tym samym uzyskać efekt zdrowej cery.
Błędy, których należy unikać
Nie zawsze nakładanie rozświetlacza przynosi pozytywne skutki. Popełnianie błędów może wywołać nienaturalny efekt, a tym samym doprowadzić do zniszczenia makijażu. Czego unikać?
źle dobrany odcień rozświetlacza – każdy kosmetyk musi być dobierany zgodnie z odcieniem cery. Zbyt jasny lub zbyt ciemny rozświetlacz stworzy na twarzy smugi;
nieprawidłowa aplikacja rozświetlacza – po nałożeniu kosmetyku konieczne jest jego rozblendowanie, czyli wyrównanie granicy z innymi produktami takimi jak podkład czy róż;
nałożenie rozświetlacza w nieodpowiednich miejscach – może to zaburzyć owal twarzy, a policzki wyglądają na spocone;
zbyt duża ilość kosmetyku – prowadzi do uzyskania metalicznej poświaty przez co twarz wygląda jak z plastiku. Dodatkowo produkt osiada się w porach skóry przez co tworzą się nieestetyczne smugi;
źle przygotowana cera – przed nałożeniem rozświetlacza konieczne jest zastosowanie bazy. Podkład lub krem BB, a także zmatowienie twarzy zapobiega podkreśleniu i uwypukleniu wszelkich nierówności cery.
Jak dobrać rozświetlacz do typu skóry
Jak każdy kosmetyk, rozświetlacz powinien być dobierany zgodnie z odcieniem cery. Na rynku istnieje kilka rodzajów rozświetlaczy – chłodne odcienie bieli i różu, ciepłe odcienie złota i brzoskwini oraz rozświetlacz szampański o neutralnym odcieniu, który dopasowuje się do każdego typu cery i świetnie sprawdza się na specjalne okazje. Wybierając rozświetlacz pamiętaj, by odcień nie był zbyt ciemny, ponieważ zamiast rozświetlać, przyciemni, a także zbyt jasny, bo może wywołać nienaturalny efekt. Jeśli nie wiesz jaki odcień wybrać, nałóż odrobinę rozświetlacza na rękę i sprawdź jego widoczność pod różnymi kątami padania światła. Jeśli w którymś momencie jest widoczny, należy wybrać produkt o jaśniejszym kolorze.
Gdzie nakłada się rozświetlacz – podsumowanie
Najlepszy rozświetlacz to taki, który optycznie wyszczupla kontur twarzy, podkreśla atuty i jest praktycznie niewidoczny. Rodzaj produktu dobierz zgodnie ze swoimi preferencjami. Możesz również łączyć ze sobą różne rodzaje rozświetlaczy, chcąc podkreślić grzbiet nosa lub kości jarzmowe użyj rozświetlacza w płynie, a do delikatnego optycznego powiększenia oka zastosuj rozświetlacz w sypkiej formie, którego niewielką ilość nałożysz precyzyjnie przy pomocy dedykowanego pędzla. Pamiętaj także, że ważne jest odpowiednie przygotowanie twarzy. Dzięki temu uzyskasz naturalny efekt, a Twoja twarz będzie wyglądać na zdrową, wypoczętą i pełną energii.