Włosy nie tylko dodają nam urody i są ważnym elementem naszego look’u. Pełnią także inną, bardzo ważną rolę. Zabezpieczają nasz mózg przed przegrzaniem i nadmiernym schłodzeniem. Z tego powodu tym bardziej powinniśmy o nie dbać. Każdy włos zbudowany jest z przylegających do siebie łusek. Zatrzymują wodę we wnętrzu włosa , a tym samym dbają o jego nawilżenie i chronią przed uszkodzeniem. Porowatość jest zatem niczym innym jak rozchyleniem tych łusek. Włos staje się mniej nawilżony, szybciej traci elastyczność i staje się podatny na mechaniczne uszkodzenia. Im bardziej rozchylone łuski, tym większa porowatość.
Porowatość włosa – jak ją ocenić?
Wyróżniamy trzy stopnie porowatości. Średnia i wysoka porowatość jest najczęściej genetyczne, jednakże najczęściej mamy do czynienia do wysoką porowatością nabytą. Wynika ona z nieodpowiedniej stylizacji i pielęgnacji włosów. Jeśli często suszysz włosy gorącym strumieniem powietrza, nie dbasz o ich nawilżenie lub farbujesz włosy, często przyczyniasz się wzrostu porowatości swoich włosów.
Stan Twoich włosów w istotny sposób wiąże się z ich porowatością. Tym samym ma to istotny wpływ na ich pielęgnację. Warto zatem skutecznie ocenić poziom porowatości i zgodnie z nim stosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.
Wyróżniamy 3 stopnie porowatości włosów:
- niskoporowate
- Średnioporowate
- wysokoporowate
Włosy niskoporowate
są najzdrowsze. Mają ściśle przylegające do siebie łuski. Są jednak jednocześnie najtrudniejsze do stylizacji. Trudno chłoną wodę. Mimo tych minusów mają dużo plusów, ponieważ słabo tracą składniki odżywcze, są lśniące i odżywione. Nie puszą się i nie elektryzują. Można rozpoznać je po tym, że po namoczeniu same bardzo wolno schną.
Włosy średnioporowate
można uznać jako mieszanka włosów nisko- i wysokoporowatych. To najczęściej występujący rodzaj włosów. Są uznawane za te w dobrej kondycji, ale .. uwaga- bardzo łatwo je zniszczyć. Zbyt częsta, czy intensywna stylizacja lub farbowanie bardzo je osłabiają. Jeśli masz takie włosy koniecznie zadbaj o ich odpowiednią pielęgnacje, ponieważ jej brak szybko doprowadzi je do wysokoporowatości.
Włosy wysokoporowate
to zdecydowane przeciwieństwo niskoporowatych. Ten rodzaj włosów ma bardzo szeroko rozszerzone łuski, dzięki czemu chłoną wszystkie składniki odżywcze tak samo intensywnie jak je później tracą. To włosy w bardzo słabej kondycji, co widać od razu. Puszą się, elektryzuję i źle znoszą jakąkolwiek stylizację. Łatwo jest co prawda ułożyć, ale niestety szybko się łamią. Ich cechą charakterystyczną jest to, że po zmoczeniu wysychają w „oka mgnieniu”.