codzienne prawidłowe oczyszczanie twarzy

Codzienne prawidłowe oczyszczanie twarzy – jak powinno wyglądać?

Spis treści

Chcesz, aby Twoja skóra była dobrze odżywiona i miała zdrowy wygląd? Według dermatologów jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych jest codzienne dokładne oczyszczanie twarzy. Wiele osób zaniedbuje ten proces, a wtedy pojawiają się niedoskonałości, zaskórniki, a skóra szybciej się starzeje. Jak prawidłowo przeprowadzić oczyszczanie skóry twarzy? Jakich kosmetyków użyć? Czy do dokładnego demakijażu konieczne jest stosowanie płynów micelarnych, czy może wystarczy jedynie woda i mydło? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Co daje codzienne oczyszczanie twarzy?

Zdrowa i piękna skóra sprawia, że czujemy się pewnie i świeżo. Do uzyskania takiego stanu potrzebna jest codzienna pielęgnacja, a przede wszystkim oczyszczanie skóry twarzy. Pozbywając się pozostałości makijażu, zmywamy przy okazji bakterie, zanieczyszczenia, kurz i pył osadzające się na twarzy w ciągu dnia. Widać to zwłaszcza na waciku kosmetycznym, jeśli używasz wacików do demakijażu. Gdy nasza skóra produkuje za dużo sebum, musimy je także regularnie usuwać. Nadmiar sebum sprzyja bowiem rozwojowi bakterii, sprzyja zatykaniu porów, a w konsekwencji skóra traci blask i zaczynają pojawiać się na niej niedoskonałości i stany zapalne. Generalnie oczyszczanie twarzy wpływa na stan i kondycję cery, oczyszczona skóra po prostu oddycha, łatwiej przyjmuje kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne, nie rozwijają się na niej drobnoustroje.

codzienne prawidłowe oczyszczanie twarzy
codzienne prawidłowe oczyszczanie twarzy

Codzienne oczyszczanie twarzy – jak to robić dobrze i czego unikać?

Choć niektórym może się to wydawać dziwne, jedną z najważniejszych zasad w oczyszczaniu twarzy jest unikanie mydła. Choć z jednej strony ten produkt dobrze oczyszcza skórę, to z drugiej niszczy jej naturalną barierę ochronną, a to prowadzi do napięcia i przeciążenia skóry. Chcąc wzmocnić i poprawić kondycję skóry, najlepiej przeprowadzać zarówno poranne, jak i wieczorne oczyszczanie twarzy. Wiele osób uważa, że skoro skóra została umyta wieczorem, to poranne oczyszczanie nie jest konieczne. To duży błąd. W nocy na skórze również gromadzą się bakterie i samo mycie twarzy nie wystarczy, by wszystkie usunąć. Pamiętaj także o doborze odpowiednich preparatów. Stosowanie kosmetyków, które nie są przeznaczone do danej cery, może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych.

Czego używać do mycia twarzy?

Wielu dermatologów uważa, że nie ma dokładnego oczyszczania bez udziału wody i żelu do mycia. Jednak skóra wrażliwa czy alergiczna może być narażona na podrażnienia i w takim wypadku lepiej oczyścić ją płynem micelarnym. Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich preferencji i rodzaju cery.

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się rękawice i gąbki, a nawet szczoteczki do demakijażu twarzy. Niektóre z nich można stosować przy użyciu samej wody, ale jeśli nie chcesz rezygnować z kosmetyków do demakijażu, możesz stosować te akcesoria jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Gąbka, szczoteczka albo rękawica ułatwiają usuwanie martwego naskórka oraz nadmiaru sebum, przygotowując skórę na przyjęcie składników odżywczych.

Oczyszczanie twarzy krok po kroku

Oczyszczanie twarzy, by było skuteczne, musi składać się z kilku etapów.

  1. demakijaż – pozwala skórze odetchnąć. Warto tu użyć płynu micelarnego, który dzięki swojej formule przyciąga zanieczyszczenia, kurz i sebum. To znacząco usprawnia proces demakijażu twarzy. Płyn micelarny jest ponadto idealny dla osób, które posiadają podatną na zaczerwienienia, wrażliwą skórę.

  2. oczyszczanie – czyli właściwy etap pielęgnacji. Po demakijażu skóra gotowa jest do dalszej pielęgnacji. To odpowiedni moment, by użyć żelu lub pianki. Świetnie sprawdzą się także peelingi enzymatyczne (zwłaszcza dla skóry wrażliwej) czy olejek oczyszczający. Wybrany preparat nałóż na twarz, wmasuj, a resztki usuń z użyciem wody.

  3. tonizacja – utrzymanie równowagi pH. Przy oczyszczaniu skóry żelem lub olejkami naruszane jest jej naturalne pH. Do przywrócenia równowagi pH, a jednocześnie wzmocnienia kondycji skóry, koniecznie zastosuj tonik lub hydrolat.

Jak oczyszczać okolicę oczu?

Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna i nie każdy produkt nadaje się do oczyszczania tego typu skóry. Bezpieczne i skuteczne są płyny micelarne i płyny dwufazowe. Odrobiną preparatu nasącz wacik, przyłóż do oka i odczekaj kilka sekund. Następnie delikatnymi, łagodnymi ruchami z góry na dół pocieraj oczy, by usunąć resztki makijażu. Powtarzaj tę czynność aż do uzyskania czystego wacika. Nie używaj silnych detergentów, które mogą doprowadzić do podrażnienia delikatnej powierzchni skóry.

Oczyszczanie skóry zaskórnikowej i tłustej

Skóra z zaburzoną pracą gruczołów łojowych jest znacznie bardziej kłopotliwa w pielęgnacji i czasem zdarza się, że zbyt częste oczyszczanie przynosi odwrotny efekt i prowadzi do powstawania zaskórników i pogorszenia stanu skóry. W związku z tym najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki do Twojej cery i jej potrzeb. Koniecznie sprawdzaj składy preparatów! Aby skutecznie oczyścić skórę twarzy, w codziennej rutynie pielęgnacyjnej musisz używać kosmetyków bez alkoholu, najlepiej z kwasami AHA/BHA, które pomagają złuszczać martwy naskórek, regulując wydzielanie sebum.

Oczyszczanie twarzy – podstawa zdrowej skóry

Regularne oczyszczanie twarzy to jeden z najważniejszych punktów w pielęgnacji skóry. Niezależnie od tego, czy robisz to w domu, czy korzystasz z profesjonalnej pomocy kosmetyczki, efekty zauważysz bardzo szybko. Przede wszystkim cera jest odświeżona i wygląda o wiele młodziej. Kolejnym pozytywnym skutkiem oczyszczania skóry jest to, że staje się ona gładsza i jędrniejsza. Widoczność porów skóry i zmarszczek zmniejsza się, dając efekt promiennej cery o wyrównanym kolorycie.

Od czasu do czasu warto również zadbać o skórę w sposób kompleksowy i wykonać specjalistyczne zabiegi, takie jak manualne oczyszczanie, mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny lub oczyszczanie twarzy kwasami. Tego typu zabiegi zapewniają wieloetapowe oczyszczanie twarzy. Nie tylko pomagają w redukcji martwych komórek (niwelują przez to procesy starzenia), ale także mają działanie nawilżające, ujędrniające i regenerujące. Niezależnie od tego, jaki sposób oczyszczania twarzy wybierzesz, pamiętaj, że musi on być odpowiedni dla Twojego typu cery. Oprócz tego ważne jest, by przeprowadzać go regularnie.

codzienne prawidłowe oczyszczanie twarzy