hennowanie włosów

Hennowanie włosów – efekty i kolory, jakie można uzyskać

Spis treści

Marzy Ci się zmiana koloru włosów, ale obawiasz się tradycyjnych farb i szukasz czegoś naturalnego, co nie niszczy włosów? Co podkreśli naturalny odcień włosów, a przy okazji nie wpłynie negatywnie na ich kondycję? Na myśl przychodzi henna – zdrowszy odpowiednik farb. Farbowanie włosów henną było znane już w starożytności. Kobiety stosowały ją nie tylko jako barwnik do ciała, ale także do koloryzacji włosów. Na czym dokładnie polega hennowanie włosów i jak to zrobić krok po kroku? Czy możliwe jest zafarbowanie w ten sposób włosów blond? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Co daje hennowanie włosów?

Henna to naturalny barwnik pochodzenia roślinnego, pozyskiwany z łodyg i liści lawsonii bezbronnej. Posiada w swoim składzie wiele cennych składników, takich jak magnez, wapń, błonnik, żelazo, witaminy z grupy B, A, D oraz kwas linolowy. Jest bezpieczna dla zdrowia i rzadko alergizuje, a dodatkowo tworzy na powierzchni włosów ochronną warstwę, dzięki czemu są one odporne na działanie promieniowania UV. Hennowanie włosów odżywia i wzmacnia farbowane włosy sprawiając, że stają się mocne i lśniące. Możesz również zastosować hennowanie, jeśli masz włosy siwe i chcesz wrócić do naturalnego koloru włosów.

hennowanie włosów
hennowanie włosów

Henna do włosów – o czym musisz pamiętać przed rozpoczęciem farbowania?

Henna wnika w strukturę włosów i łączy się z włóknami keratyny, nadając poszczególnym pasmom odpowiedni, trwały kolor. W związku z tym jest to zabieg wyjątkowo trwały. Powrót do pierwotnego koloru jest utrudniony i należy poczekać, aż włosy odrosną.

Ponadto henna do włosów to mieszanka silnie działających ziół, które mogą prowadzić do przesuszenia. Zazwyczaj ten stan znika po kilku dniach, ale jeśli przesuszenie włosów henną utrzymuje się i rozczesywanie jest utrudnione, nakładaj na włosy nawilżające odżywki i maski oraz stosuj olejowanie włosów. Pamiętaj również o używaniu odpowiedniej szczotki do czesania farbowanych pasm. W zależności od porowatości wybierz jedną z dedykowanych dla konkretnego typu włosów szczotkę Killys lub – jeśli nie wiesz, jaką wybrać – sięgnij po Flexi Brush. Dzięki odpowiedniemu rozstawowi szpilek delikatnie rozczeszesz swoje włosy od skóry głowy aż po końcówki. Szczotka ta jest wykonana z biopolimeru zawierającego włókna słomy i żywicę, co redukuje emisję CO2 podczas jej produkcji oraz nadaje się do recyklingu. To jeden z jej wielu atutów.

Jak zacząć hennować włosy?

Henna do farbowania włosów to doskonały wybór! W przeciwieństwie do chemicznych farb henna nie niszczy i nie oblepia włosów, za to wzmacnia i wypełnia uszkodzenia włosów. Hennowanie włosów jest wprawdzie bardziej skomplikowane niż nakładanie farby, ale efekt zdecydowanie jest tego wart. Niestety, ostatecznego koloru nie da się całkowicie przewidzieć, dlatego lepiej wykonać próbę na małym paśmie włosów. Pamiętaj, że niewłaściwie przeprowadzony proces hennowania włosów może skończyć się niepowodzeniem, którego skutki będą utrzymywać się przez kilka tygodni. W związku z tym uważnie zastosuj się do wskazań producenta gotowego produktu, a jeśli chcesz stworzyć własną mieszankę henny, musisz dokładnie odmierzać proporcje.

Naturalna henna – jak sporządzić mieszankę?

Jeśli do czystej henny zostaną dodane inne, naturalne barwniki, można uzyskać konkretne efekty. Przykładowo zastosowanie niebieskiego indygo pomoże w farbowaniu włosów na ciepły, miedziany brąz (czasem jednak przy uprzednim rozjaśnianiu włosów, po hennie mogą wyjść zielone włosy!). Czysta henna nie powinna dać efektu zielonych włosów. Inny barwnik – amla świetnie sprawdzi się na ciemnych włosach i podkreśli głębię ich koloru. Na początku wsyp proszek do naczynia, a następnie stopniowo dolewaj wody aż do uzyskania konsystencji przypominającej pastę lub gęstą śmietanę. Następnie należy zakwasić hennę, dodając odpowiednie składniki w zależności od koloru, jaki chcesz uzyskać. Po przygotowaniu mieszanki odstaw ją na kilka godzin, zanim rozpoczniesz hennowanie włosów.

Farbowanie henną krok po kroku (na naturalne i na siwe włosy)

Zanim zaczniesz farbować włosy, użyj do ich umycia delikatnego szamponu bez dodatku olejów, silikonów i innych szkodliwych substancji, które mogłyby negatywnie zareagować na barwnik henny. Co ważne, hennę możesz nałożyć samodzielnie, pamiętaj jedynie, że barwi nie tylko włosy, ale także skórę głowy i ciała oraz ubrania. Przed nałożeniem mieszanki zabezpiecz więc skórę i załóż robocze ubranie. Nakładanie henny zacznij od skóry głowy i rozprowadź ją po całej długości włosów. Im dłużej na Twoich włosach pozostaje mieszanka henny, tym bardziej intensywny kolor otrzymasz. Aby efekt był jeszcze lepszy, po nałożeniu henny owiń włosy ręcznikiem lub załóż czepek. Dzięki temu wytworzy się ciepło, które otworzy łuski włosów i sprawi, że pigment lepiej się przyjmie. Po farbowaniu odczekaj 48 godzin przed wykonywaniem stylizacji, a następnie umyj włosy delikatnym szamponem i zastosuj olejowanie – to doda im blasku. Pamiętaj, by olej dobrać odpowiednio do rodzaju porowatości włosów.

Czy można farbować siwe włosy? Jak najbardziej! Jeśli siwizna dopiero się zaczyna, możesz nakładać hennę tak samo jak w przypadku tradycyjnego farbowania. Jeśli masz już sporo siwych włosów, lepiej zastosować farbowanie dwufazowe. W tym wypadku najpierw nakłada się czystą hennę, jako bazę koloru. Taki zabieg ma zagwarantować, że kolejna warstwa będzie się lepiej trzymać i nie będzie wypłukiwać. Kolejnego dnia należy nałożyć hennę właściwą z dodatkiem konkretnego składnika w zależności od oczekiwanego efektu końcowego. W tej części należy dokładnie odmierzyć proporcje poszczególnych składników.

Hennowanie włosów – efekty

Według fryzjerów farbowanie włosów henną to jedna z najzdrowszych metod koloryzacji. Wbrew powszechnie krążącym mitom nie tylko rude włosy nadają się do hennowania. Dzięki zastosowaniu mieszanek z krzewu amli, indygowca barwierskiego czy ziół ajurwedyjskich możliwe jest także uzyskanie odcieni od brązu po ciepłą, czekoladową czerń. Jak wspomnieliśmy, koloryzacja henną jest zabiegiem wyjątkowo trwałym, efekt może się zatem utrzymywać nawet do trzech miesięcy. Ponadto pamiętaj, że henna to nie tylko farbowanie. To także forma pielęgnacji włosów – zapewnia ich wzmocnienie i ochronę. Czy są jakieś wady farbowania henną? Niestety nie sprawdzi się na rozjaśnione włosy i dla osób, którym zależy na utrzymaniu odcienia blond. W takim wypadku lepiej farbować jasne włosy naturalnym szamponem lub zastosować mieszankę ziół sprzyjających utrzymaniu jasnego odcienia włosów, np. z rumiankiem.

hennowanie włosów