„Piękne, kształtne paznokcie są marzeniem każdej kobiety… Co więc stoi na przeszkodzie, żeby sobie takie sprawić? Każdy rodzaj płytki, przy odpowiednim przygotowaniu i poświęceniu odrobiny czasu, może wyglądać perfekcyjnie!
Pierwszym krokiem do idealnych paznokci jest dobranie odpowiedniego kształtu do rodzaju płytki. Pamiętajmy, że nie każdy paznokieć można dowolnie uformować. Jeśli jesteś właścicielką paznokci rurkowatych, zachowaj ich wygląd. Opiłuj je na prosto lub z lekkim łukiem. Taki kształt zapewni im wytrzymałość.
Długość odpowiednia dla paznokcia miękkiego to wystająca lekko poza opuszek palca bądź równa z nim. Najlepiej opiłować taką płytkę na półokrągło. Ten kształt sprawi, że będzie sprężysta. Niestety na tego typu paznokciu lakier trzyma się bardzo krótko, więc w naszym interesie jest piłowanie go na krótko – im bardziej przypiłujemy płytkę, tym dłużej wytrzyma na niej lakier.

Gdy Twoja płytka jest szeroka, twarda, cienka lub z długim tzw. wolnym brzegiem paznokcia, pamiętaj, że możesz ją optycznie zmniejszyć, opiłowując boki paznokcia. Nie zaszkodzi to tego rodzaju płytce, a pozwoli nadać jej odrobinę lekkości.
Niestety często same niszczymy kształt paznokcia, nieprawidłowo opiłowując boki płytki. Pamiętamy więc, że te boki to prowadnice paznokci i to one odpowiadają za wytrzymałość płytki. Oczywiście niektóre paznokcie nie mają wyraźnych prowadnic, ale często chcąc na siłę uzyskać kształt migdałka, opiłowujemy brzegi płytki do samej macierzy. Nie dziwmy się więc potem, że paznokieć zaczyna rosnąć do dołu tuż za opuszkiem. Jest rodzaj płytki, który rośnie tak naturalnie, ale często prowadzi do tego zła pielęgnacja paznokcia.

Katarzyna Rytel
Specjalista Podolog II stopnia”