Porowatość włosów – jak pielęgnować włosy w zależności od rodzaju porowatości

Jeśli wiesz już, jak rozróżnić porowatość swoich włosów. Teraz kolej na ich pielęgnację, która jest kluczem do sukcesu. Pamiętaj, aby zawsze dobierać ją do kondycji Twoich włosów. Poniżej przedstawimy Ci kilka podstawowych zasad.

Spis treści

Włosy niskoporowate 

z natury prezentują się dobrze. Są odżywione i ciężkie, dlatego często mają małą puszystość, są „oklapnięte”. W związku z tym potrzebują lekkich produktów do stylizacji. Do ich odżywienia stosuj mało obciążające kosmetyki. Po ciężkie, odżywcze preparaty sięgaj głównie w chłodne dni, stosuj na końcówki. Szczególnie ważne jest to zimą, gdy nosimy czapki i szaliki. Do stylizacji włosów wybieraj szczotki, które będą je dobrze rozczesywały, ale nie szarpały. W tym przypadku polecamy szczotkę wzbogaconą olejem kokosowym. Dlaczego olej kokosowy? Ponieważ zawiera witaminę E, które wpływa korzystnie na krążenie skóry głowy, a tym samym odżywia włosy. Zawarta w nim witamina K z kolei odżywia cebulki włosów. Witamina A bierze udziału w budowaniu łodygi włosa. Najważniejszą cechą oleju kokosowego jest to, że ma właściwości hydrofobowe, czyli nie łączy się z wodą, a tym samym zmniejsza absorpcję wody przez włosy. To sprawia, że są mniej podatne na działania szkodliwych warunków atmosferycznych, czy wiatru i mrozu. Fakt, że olej koksowy zmniejsza wchłanianie wody, sprawia, że włosy nie są „klapnięte”, olej nie obciąża ich dodatkowo. A wiadomo, że właśnie włosy niskoporowate mają skłonność do małej objętości. Szczotka ma szpilki połączone w włosiem, dzięki czemu delikatnie rozczesują włosy i ich nie podrażniają.

Porowatość włosów - jak pielęgnować włosy w zależności od rodzaju porowatości | Killys
Porowatość włosów - jak pielęgnować włosy w zależności od rodzaju porowatości | Killys

Włosy średnioporowate   

Jeśli masz włosy średnioporowate, stosuj umiarkowaną pielęgnację. W tym przypadku powinnaś zachować umiar w stosowaniu kosmetyków, które źle dobrane, mogą dać efekt odwrotny. Niestety często dobór kosmetyków odbywa się metodą „prób i błędów”. Trudno przewidzieć z góry co jest dla nich najlepsze. Często sprawdza się stosowanie dwóch różnych jednocześnie, np. wysokoodżwyczych na końcówki, by przeciwdziałać ich rozdwajaniu, a lekkie u nasady. Do mycia na co dzień stosuj delikatny szampon, a silnie oczyszczający od czasu do czasu. W przypadku włosów średnioporowatych sprawdzi się także szczotka wzbogacona olejem z pestek śliwki. Olej działa regenerująco i nawilżająco. Chroni przed utratą wilgoci i pobudza mikrokrążenie, co korzystanie wpływa na cebulki włosów. Zawiera odżywcze witaminy B i E, kwasy Omega oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Zapobiega przetłuszczaniu się włosów. W przypadku włosów niskoporowatych unikaj nadmiernej stylizacji oraz koloryzacji. 

Włosy wysokoporowate 

Włosy wysokoporowate wymagają wyjątkowo dobrze dobranej stylizacji. To włosy, które są zniszczone, szybko się elektryzują. Są widocznie suche i trudno je okiełznać. Są łatwe do wysuszenia po umyciu, ale równie łatwo chłoną wodę, co skutkuje puszeniem się w wilgotne dni. W ich pielęgnacji sprawdzają się wysokoodżywcze maski i szampony. Najlepiej bogate w proteiny oraz składniki nawilżające. Włosy wysokoporowate, ze względu na szeroko rozchyloną łuskę łatwo wchłoną bogate składniki odżywcze z kosmetyków i szybko je oddadzą, co nie obciąży ich nadmiernie i nie da efektu oklapnięcia. W tym przypadku możemy polecić szczotkę wzbogaconą olejem z pestek malin. Olej z pestek malin jest idealny właśnie do pielęgnacji włosów suchych i puszących się. Jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki czemu odżywia je i poprawia ich strukturę. Włosy stają się bardziej odporne na działanie wilgoci i uszkodzenia. Silnie nawilża włos i go uelastycznia. 

Czesząc swoje włosy szczotkami wzbogaconymi olejami, delikatnie rozprowadzasz dany olej na ich całej długości, a tym samym dodatkowo wspomagasz pielęgnacje kosmetykami. Szczotki mają szpilki zakończone kuleczkami oraz włosie, dzięki czemu rozczesują Twoje włosy delikatnie i nie szarpią ich. Olej zawarty w każdej szczotce starcza na ok pół roku stosowania. 

Porowatość włosów - jak pielęgnować włosy w zależności od rodzaju porowatości | Killys