jak myc pedzle

Jak myć pędzle do makijażu? Podpowiadamy!

Spis treści

Każda z nas chce wyglądać pięknie i dobrze się czuć. Często jednak wymaga to sporo pracy i czasu, zwłaszcza rano przed wyjściem, gdy tego czasu brakuje. Śniadanie, poranna toaleta, przygotowanie wszystkiego, a tu dochodzi jeszcze zrobienie makijażu i posprzątanie przyborów i umycie pędzli. Nic więc dziwnego, że część tych aktywności, jak choćby mycie pędzli, odpuszczamy. Musimy jednak pamiętać, że nie powinniśmy zaniedbywać tej czynności. Dlaczego? Czym myć pędzle do makijażu? Jak dbać o włosie pędzli? Sprawdźmy to!

Regularne mycie pędzli – dlaczego jest tak ważne?

Czyszczenie pędzli jest istotne nie tylko z powodu resztek kosmetyków, które na nich zostają, ale także z powodu bakterii i brudu, który się do nich przylepia. Chodzi o łój, resztki martwego naskórka, kurz i całą gamę innych rzeczy, które włosie pędzla zbiera na naszej skórze, gdy nakładamy makijaż. Dodajmy do tego wilgoć i mamy idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Stąd już łatwa droga do przeniesienia ich na skórę i wywołania wyprysków, czy zmian skórnych.

Jak myć pędzle do makijażu? Podpowiadamy! | Killys
Jak myć pędzle do makijażu? Podpowiadamy! | Killys

Jak często myć pędzle do makijażu?

To jak często będziemy czyścić pędzle zależy od przeznaczenia i makijażu. Pędzle używane do mocnych, kolorowych kosmetyków, zwłaszcza kremowych lub płynnych powinny być czyszczone po każdym wykonanym makijażu. Nie tylko ze względów higienicznych, ale także ze wzgląd na resztki kosmetyków pozostających na pędzlach. Te mogą utrudnić nałożenie lub nawet zniszczyć codzienny makijaż bruzdami lub niedoskonałościami.

Jeśli chodzi o narzędzia używane do produktów sypkich to wystarczy wyczyścić pędzle kilka razy w tygodniu, ich codzienne mycie nie jest konieczne.

Jak czyścić pędzle do makijażu? – etapy

Czyszczenie pędzli do makijażu możemy podzielić na kilka etapów i ważne jest zachowanie konkretnych zasad, czy to przy pędzlach, które posiadają naturalne włosie czy tych z włosia syntetycznego. Bez tego łatwo zniszczyć włosie pędzla już samym myciem, albo przez złe suszenie sprawić że może ono zacząć wypadać.

ETAP 1: Mycie

Jest kilka sprawdzonych sposobów na mycie pędzli do makijażu. Tak! Mycie. Pędzle można normalnie myć, należy tylko zachować odpowiednią ostrożność. Najlepiej nabrać wody do miseczki, dodać odrobinę mydła dla dzieci, delikatny szampon lub płyn micelarny i kolistymi ruchami wypłukać resztki kosmetyków spomiędzy włosia. Możesz także wybrać mydełko do mycia pędzli.

ETAP 2: Suszenie

Musimy pamiętać, że pędzle są bardzo delikatne i powinny schnąć samoczynnie. W żadnych razie nie wolno pocierać, czy energicznie strząsać. Grzejnik, nasłonecznione miejsce czy suszarka do włosów także są wykluczone.

Pędzel powinien zostać ułożony na płaskiej powierzchni i miał zagwarantowany swobodny przepływ powietrza. Niezależnie czy to pędzle syntetyczne czy z naturalnym włosiem pod żadnym pozorem nie wyginaj włosia, by przyspieszyć schnięcie. Może to uszkodzić je na stałe.

Jak myć pędzle do makijażu? Na 3 sposoby

Dobre pędzle do makijażu mogą służyć nam długie lata. Przejdźmy zatem do sposobów jak o nie najlepiej zadbać.

1. Sposób na mycie pędzli– płyn do czyszczenia pędzli i chusteczka higieniczna

Jednym ze sposobów, skutecznym przy małych i delikatnych pędzlach, jest umieszczenie odrobiny płynu do czyszczenia pędzli albo zmywania makijażu na chusteczce higienicznej. Następnie uciskając pędzel, pamiętając aby nie ciągnąć włosia zbyt mocno, czyścimy pędzel. Pozostaje tylko spłukać nadmiar środków i gotowe.

2. Sposób na mycie pędzli – w miseczce z mydłem lub szamponem

Kolejnym, chyba najpopularniejszym sposobem, jak czyścić pędzle jest umycie ich w misce z rozrobionym środkiem czyszczącym. Do miski nalewamy wody, dodajemy delikatny płyn lub sięgamy po specjalne mydełko do mycia pędzli i delikatnymi okrężnymi ruchami pędzla, myjemy go. Dzięki ruchom woda ma szanse wypłukać resztki kosmetyków spomiędzy włosia. Zbyt mocne środki mogą uszkodzić włoski pędzli, a zbyt długi czas osłabić mocowanie włosia i spowodować jego wypadanie.

3. Sposób mycia pędzli do makijażu: olejek myjący

Przy mocnych kosmetykach, zwłaszcza tych wodoodpornych warto użyć wymieszanego w równych proporcjach naturalnego oleju i mydła. Olej sprawi, że trudno usuwalne kosmetyki znikną, później pozostaje jedynie dokładnie wypłukać pędzelki przy użyciu samego mydła lub szamponu, aby nie były tłuste.

 

Jak myć pędzle do makijażu? Podpowiadamy! | Killys