Czy wiesz, że pędzle do makijażu wymagają regularnej pielęgnacji, tak samo jak nasza skóra, włosy czy paznokcie? Nawet najlepsze pędzle do makijażu do nie posłużą nam długo jeśli nie będziemy dbać o ich regularne czyszczenie i higieniczne przechowywanie.

Oczywiście, nie zawsze rano mamy czas na dokładne czyszczenie pędzli, więc polecam robić to wieczorem, żeby do rana spokojnie nam wyschły.

Warto znaleźć dla pędzli dobre, czyste miejsce „spoczynku” i najlepiej, aby nie były one ściśnięte w szufladzie czy w pudełku. Zapewnijmy im dostęp powietrza oraz „przestrzeń” tak, by ich włosie się nie połamało lub nie powykrzywiało. Łazienka również nie jest najlepszym miejscem na przechowywanie pędzli bo zwykle jest tam wilgotno i gromadzi się więcej bakterii.

Czym myć pędzle do makijażu? Możesz użyć wody z mydłem bądź płynem/żelem micelarnym. Jeśli używasz mydła to najlepiej wybrać szare. Jest jeszcze kilka innych, dobrych metod czyszczenia pędzli. Oto kilka z nich:

Szampon dla dzieci

Bardzo dobrze oczyszcza pędzle z różu, bronzera i pudru, czyli tych sypkich kosmetyków. Dzięki takiemu szamponowi pędzle przez długi czas bardzo ładnie pachną, a włosie pędzla dostaje „połysku”.

Soda oczyszczona + wrzątek

To doskonały sposób na dezynfekcję. Soda rozpuszczona w proporcji 1 łyżka sody na szklankę wody pozwoli gruntowanie zdezynfekować nasze pędzle. Proponuję później umyć je jeszcze czymś pachnącym, żeby przyjemniej się ich używało.

Olejek do mycia

Może to być olejek pod prysznic, do mycia twarzy, czy zwykła oliwka „Bambino”. Doskonale wchłania ona zanieczyszczenia z pędzla, zmywając nawet kolor podkładu. Świetnie czyści pędzel i nadaje włosiu połysk. Po nałożeniu olejku musimy tylko delikatnie przeczyścić go mydłem, żeby olejek nie sklejał włosia.

 

Osobiście najczęściej stosuję trik z oliwką. Według mnie najlepiej „wywabia” ona kolor i usuwa zanieczyszczenia z pędzla. Warto też co jakiś czas zdezynfekować pędzle – na przykład za pomocą sody lub Octeniseptu, aby mieć pewność, że nie ma na nich bakterii, a nasza skóra nie zanieczyści się od brudnego pędzla.

 

Po umyciu dokładnie wyciśnij pędzle z wody, najlepiej przy użyciu papierowego ręcznika. Potem niech schną same, powieszone włosiem w dół, dzięki czemu zapobiegniemy odkształceniom. Możecie też położyć je na ręczniku umieszczonym na kaloryferze, oby tylko nie odkręconym na najwyższą temperaturę 🙂

 

Julia Wityńska

http://nouw.com/jajkosadzone