równowaga PEH

Równowaga PEH włosów – na czym polega ten sposób pielęgnacji?

Spis treści

Lśniące, gęste i zadbane włosy to marzenie każdego. Co zrobić, by poprawić kondycję włosów i jakie kosmetyki najlepiej stosować do ich pielęgnacji? Czym jest równowaga PEH i jak ją osiągnąć? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak odpowiednio dbać o swoje włosy i skórę głowy.

Równowaga PEH, czyli co to dokładnie jest?

Chcesz poznać tajemnicę pięknych, zdrowych i lśniących włosów? Kluczem do tego jest utrzymanie równowagi PEH. To balans, który powinien występować pomiędzy trzema składnikami: proteinami, emolientami i humektanami. Równowaga pomiędzy substancjami nawilżającymi, ochronnymi i regenerującymi jest niezbędna, by kondycja włosów była właściwa.

równowaga PEH
równowaga PEH

“P” – czyli…

Proteiny! Są budulcem włosa, dodatkowo uzupełniają mikrouszkodzenia, działają wygładzająco i podbijają objętość. Niedobór protein sprawia, że włosy są przyklapnięte i pozbawione objętości. Za to jeśli jest ich zbyt dużo, włosy są pozbawione blasku i mogą być łamliwe. Najbardziej znane to proteiny roślinne, proteiny mleczne, keratyna i kolagen. Powinny być stosowane z rozwagą, ponieważ łatwo je przedawkować. Proteinowe maski można stosować maksymalnie raz lub dwa razy w tygodniu, inaczej mogą pojawić się skutki uboczne, takie jak suche i szorstkie włosy.

“E” – czyli…

Emolienty! Stanowią podstawę włosingu. Mają za zadanie zabezpieczać przed utratą nawilżenia, wygładzać i uelastyczniać włosy. Tworzą na powierzchni włosów warstwę, która zabezpiecza je przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych i uszkodzeniami mechanicznymi. Najpopularniejsze emolienty to olej kokosowy, silikony, masło shea czy alkohole tłuszczowe. Jeśli Twoje włosy dobrze na nie reagują, emolienty mogą być stosowane podczas każdego mycia włosów.

“H” – czyli…

Humektanty! To tak zwane nawilżacze. Odpowiadają za nawilżenie pasm i powinny być stosowane razem z emolientami. Emolienty domykają humektanty, dzięki czemu woda pozostaje w strukturze włosów. Świetnie sprawdzą się w przypadku włosów osłabionych i takich, które są mocno przesuszone. Nadmiar humektanów może jednak doprowadzić do puszenia się włosów i trudności w stylizacji. Przykłady humektantów to mocznik, kwas hialuronowy, aloes i glutek lniany.

Równowaga PEH: od czego zacząć?

Zwracanie uwagi na potrzeby włosów, dobór odpowiednich kosmetyków to pierwszy krok ku równowadze PEH i świadomej pielęgnacji włosów. Kolejnym punktem jest dbanie o prawidłowe odżywienie i reagowanie w razie niekorzystnych zmian. Ponadto należy stosować odpowiednie produkty do stylizacji włosów. W zależności od typu włosów warto zastosować dedykowaną dla nich szczotkę. Jeśli nie wiesz, jakiej szczotki użyć, postaw na Flexi Brush. Jest idealna do każdego typu włosów, a dzięki nylonowym szpilkom masuje skórę głowy, poprawia ukrwienie i stymuluje cebulki włosów.

Jak osiągnąć równowagę PEH?

Chcąc osiągnąć równowagę PEH, należy obserwować włosy pod kątem działania na nie różnych składników. Wymaga to dużo czasu i cierpliwości, ale efekty zdecydowanie są tego warte. To, co będzie się sprawdzać na dane włosy, zależy od ich porowatości. Porowatość włosów to stopień odchylenia warstwy zewnętrznej włosa (łuski włosów) od warstwy wewnętrznej (kora włosów).

Po czym poznać, czy kosmetyk jest P, E czy H?

Wszystko zależy od tego, jakie są poszczególne grupy składników w danym kosmetyku. Zdarza się, że odżywka ma dużą przewagą emolientów, ale ma również proteiny i wtedy określa się ją jako PE. Co ważne, pojedyncze substancje mają różne działanie na poszczególne typy włosów. Przykładowo na włosy niskoporowate i średnioporowate bardzo dobrze działają proteiny hydrolizowane. Do włosów niskoporowatych najlepiej używać szczotki wzbogaconej olejem kokosowym KillyS . Jej nylonowe, delikatne szpilki delikatnie rozczesują i wygładzają, a olej odżywia włosy. Wysokoporowate włosy chętnie przyjmują produkty emolientowe w postaci chociażby oleju z nasion bawełny. Doskonały wpływ będzie miała na nie także szczotka wzbogacona olejem z pestek malin

Proteiny, emolienty, humektanty – jak dobrać je do porowatości włosów?

Równowaga PEH zależy od porowatości włosów. Znajomość porowatości jest kluczem do sukcesu, bo pozwala określić, jakie kosmetyki będą pożądane w pielęgnacji włosów, a jakich lepiej unikać, gdyż mogą przynieść odwrotne efekty.

  • włosy niskoporowate
    To włosy gładkie, mocne, ale także ciężkie i trudne w stylizacji. Dobrze reagują na składniki odżywcze z grupy P, a źle wpływają na nie emolienty.

  • włosy średnioporowate
    To najczęściej występujący rodzaj włosów, które mają tendencję do elektryzowania się i puszenia. Zazwyczaj dobrze reagują na proteiny, za to warto uważać na humektanty.

  • włosy wysokoporowate
    To zazwyczaj włosy zniszczone, łamliwe i suche. Do ich pielęgnacji dobrze sprawdzą się proteiny i emolienty, a humektanty należy stosować bardzo ostrożnie. Do czesania takich włosów jest przeznaczona szczotka wzbogacona olejem z pestek malin, której szpilki niezwykle delikatnie rozdzielają włosy.

Równowaga PEH włosów – podsumowanie

Najważniejsze w pielęgnacji jest dokładne poznanie swoich włosów, ich struktury i potrzeb, a następnie odpowiednie dopasowanie kosmetyków. Takie działanie pozwoli na zachowanie równowagi PEH, a tym samym na uzyskanie gęstych, lśniących i zdrowych włosów. Włosy ludzkie cechuje bardzo duża różnorodność. Niektóre uwielbiają proteiny, dla innych nadmiar protein będzie szkodliwy i zaszkodzi odbiciu włosów od nasady. Olej ze słodkich migdałów wygładza kosmyki i zapobiega ich przesuszaniu, ale nie może być stosowany przez osoby uczulone na migdały. Pamiętaj, że aby zobaczyć konkretne, pozytywne efekty, pielęgnację włosów należy dobierać indywidualnie.

równowaga PEH