Puszenie się włosów – jak i z pomocą jakich produktów je pokonasz?

Spis treści

Lśniące włosy to jeden z największych atrybutów kobiety. Piękne, zdrowe i zadbane loki, a także eleganckie upięcie budzą podziw i przyciągają spojrzenia. Jednak co zrobić, kiedy włosy zaczynają się puszyć i odstawać? Rozczesujesz włosy szczotką i grzebieniem, stosujesz różne kosmetyki, a nie przynosi to żadnego efektu? Czasem jedyna fryzura, która pozwala ukryć puszenie włosów to kok zawiązany na czubku głowy. Puszące się włosy wyglądające jak aureolka nad głową potrafią popsuć nastrój wielu kobietom. Jakie są przyczyny puszenia się włosów? Jakie są skuteczne sposoby walki z odstającymi kosmykami? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co zniweluje puszenie i jak możesz wygładzić włosy.

Puszenie się włosów – przyczyny

Skąd się biorą puszące włosy? Powodów może być kilka. Po pierwsze mogło dojść do ich przesuszenia. Częste farbowanie, rozjaśnianie, używanie prostownicy i inne nieodpowiednio przeprowadzone zabiegi stylizacyjne przyczyniają się do pogorszenia kondycji włosów, przez co stają się one suche. Po drugie, nieodpowiednia pielęgnacja. Źle dobrane kosmetyki, używanie szamponów zawierających silne substancje myjące, niestosowanie odżywki — takie działania powodują, że kosmyki łatwo się puszą i ciężko je opanować. Kolejną przyczyną mogą być czynniki zewnętrzne. Wilgotność w powietrzu i wysoka temperatura powodują, że rozchylają się łuski włosów, przez co stają się one wiotkie i łamliwe.
Puszenie się włosów – jak i z pomocą jakich produktów je pokonasz? | Killys
Puszenie się włosów – jak i z pomocą jakich produktów je pokonasz? | Killys

Jak zmniejszyć puszenie się włosów?

Zacznij od przycięcia końcówek. Rozdwojone końcówki mogą przesuwać się w górę, a to powoduje więcej uszkodzeń i puszenie się włosów. Pamiętaj też, że gdy się kąpiesz, temperatura wody powinna być ciepła, ale nie gorąca. Zadbaj także o używanie odpowiednich kosmetyków. Stosuj odżywkę, maski, delikatne szampony. Sprawdź składy produktów, które masz na półce łazienkowej: jeśli zawierają dodatek naturalnych olejków, jak np. masło shea albo olej kokosowy, to świetnie – nie musisz ich zmieniać! Widocznie nie w kosmetykach leży przyczyna problemu. Po umyciu pozwól włosom schnąć naturalnie lub owiń je delikatnym ręcznikiem, najlepiej z naturalnych materiałów.

Jak i czym myć puszące się włosy?

W pielęgnacji włosów mocno puszących się ważna jest rutyna w postaci mycia, odżywiania i zabezpieczania przed uszkodzeniami. Jak myć włosy puszące? Popularna metoda to OMO (odżywianie – mycie – odżywianie). Będą nią zachwycone zwłaszcza te osoby, które mają kręcone włosy. Proces polega na dwukrotnym zastosowaniu odżywki – przed i po umyciu włosów. Dzięki temu końcówki włosów będą zabezpieczone przed działaniem substancji myjących, które mogą powodować przesuszenie. Skórę głowy myje się spienionym szamponem, a powstałą pianę rozprowadza się na całej długości włosów. Na koniec ponownie należy nałożyć odżywkę, np. taką bez spłukiwania. Po myciu nadmiar wody można delikatnie odsączyć ręcznikiem. Pamiętaj, że najlepsze jest rozczesywanie lekko mokrych włosów. To bardzo ważne zwłaszcza dla tych, którzy mają włosy falowane lub kręcone. Dzięki temu łatwiej poradzisz sobie ze splątanymi kosmykami, a włosy nie będą się łamać.

Kosmetyki do włosów puszących się

Bardzo ważne jest, by odżywkę stosować przy każdym myciu. Odżywka może być nakładana podczas mycia, ale także po umyciu, na mokre włosy. Żeby równomiernie rozprowadzić produkt na całej długości włosów, warto nałożyć go na szczotkę i wczesać w wilgotne włosy. Idealnie posłuży do tego szczotka KillyS Popsy albo Flexi Hair Brush. Regularne olejowanie też powinno dać doskonały efekt. To rewelacyjna metoda, dzięki której Twoje niesforne kosmyki zmienią się we włosy zdrowe – odpowiednio nawilżone i zregenerowane.

Domowe sposoby na puszące się włosy

Napuszone kosmyki to kłopot, z którym musi się mierzyć wiele kobiet. Jakie są domowe sposoby na poradzenie sobie z niesfornymi kosmykami?

  • płukanie włosów wodą z octem lub chłodną wodą
    Stosuj ten zabieg na koniec mycia. Pozwoli to domknąć łuski, a tym samym zniwelować problem puszenia. Jakie są proporcje płukanki octowej? Zmieszaj ocet jabłkowy z chłodną wodą w proporcji 1:6. Wypłucz włosy mieszanką, odczekaj kilka minut, następnie spłucz.
  • naturalne suszenie włosów
    Wysoka temperatura powoduje rozchylanie się łusek, a tym samym bezpośrednio prowadzi do puszenia się włosów. Umyte włosy najlepiej pozostawić do samodzielnego wyschnięcia, a jeśli nie masz czasu, do suszenia włosów zastosuj chłodny nawiew i skieruj strumień powietrza zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.
  • olejowanie włosów
    Wystarczy stosować olej już 1-2 razy w tygodniu, by zobaczyć pozytywne efekty. Najpopularniejsza forma to nakładanie oleju przed myciem, na suche włosy. Jeśli włosy mają tendencję do przesuszania, najlepiej nakładać olej na połowę ich długości. Olej należy trzymać na włosach co najmniej pół godziny, a jeśli myjesz włosy rano, warto zostawić go na całą noc. Dzięki temu lepiej wniknie w łuski i odświeży włosy.
  • uważaj na bawełnę
    Używanie bawełnianego ręcznika czy bawełnianej poszewki mierzwi włosy i powoduje otwieranie się łusek. Lepszym wyborem będzie poszewka np. z jedwabiu, a ręcznik z bawełny możesz zastąpić bambusowym.

Uważaj na przeciążenie włosów

Chcąc poprawić kondycję włosów, należy uważać, żeby nie przedobrzyć. Stosowanie zbyt dużej ilości ciężkich kosmetyków takich jak maski czy oleje może prowadzić do przeciążenia włosów i ich oklapnięcia. Pamiętaj, że olejowanie wystarczy stosować 1-2 razy w tygodniu, podobnie jak intensywnie nawilżające i regenerujące kosmetyki. W przypadku doprowadzenia do przeciążenia włosów należy zastosować produkty o lekkiej formule, takie jak delikatne szampony i odpowiednio dobrana odżywka. Używaj również produktów przeznaczonych dla Twojego typu włosów. Jeśli masz włosy wysokoporowate, kosmetyki dla niskoporowatych z pewnością będą miały negatywny wpływ na całą fryzurę.

Wpływ diety na puszące się włosy

Dbaj o włosy również od wewnątrz. Skonsultuj się z dietetykiem i trychologiem, dzięki czemu dobierzesz odpowiednią dietę dla swojego organizmu, a która przy okazji poprawi kondycję Twoich włosów. Przede wszystkim postaw na zbilansowaną dietę opartą na jak najmniejszej ilości przetworzonych produktów, która będzie za to zawierała sporo przeciwutleniaczy, fitozwiązków i witamin. Jeśli to konieczne, pod okiem specjalisty możesz też suplementować witaminy z grupy B i biotynę.

Odpowiednia pielęgnacja kluczem do sukcesu

Pielęgnację włosów puszących koniecznie trzeba dobrać do potrzeb włosów. Inna będzie w przypadku niskoporowatych, inna dla tych, które cechują się średnią porowatością, a jeszcze inna dla włosów o wysokiej porowatości. Puszące się włosy to zmartwienie wielu kobiet, ale odpowiednio dobrana pielęgnacja, wytrwałość i cierpliwość w stosowaniu dobrej jakości kosmetyków są w stanie zniwelować je całkowicie.
Puszenie się włosów – jak i z pomocą jakich produktów je pokonasz? | Killys